Gizli Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gizli Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gizli beyin kanaması; beyin kanamasıönlem alınmayan yüksek tansiyon, başa alınan darbe, beyin arterinde bulunan meydana gelen zayıflama sonucunda bu bölgede zamanla kan birikmesine bağlı olarak meydana gelebilir. Bu anevrizmalar damar bozuklukları, kanama bozuklukları, beyin tümörü, vücut genelinde kanamayı artıran karaciğer hastalıkları gibi pek çok sebepten olabilir. 50 yaş altında görülen kanamalarda genellikle kafa travmalarında dolayı oluşurken 50 yaş üzeri hastalarda bu kanama yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen anevrizmalar ve hipertansiyon ön plana çıkmaktadır.

Beyin kanamasının belirtileri nelerdir?

Beyin kanaması beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda meydana gelir. Beyin kanaması semptomlarını anlamak bazı durumlarda zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmediği durumlarda kanama geçiren çok ciddi zararlar görebilir. Doktorlar artık herkesin 4 adımda bunu kolayca anlayabileceğini belirtiyor.
  • Kişinin gülümsemesini istemek (Eğer yapamazsa felç demektir)
  • Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek.
  • Kişini her iki kolunuda birden kaldırmasını istemek.
  • Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek.
Beyin kanaması riskini artıran faktörler

Yüksek tansiyon, kronik yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığı taktirde damarların zayıflamasına yol açar bu da beyin kanamasına sebep olur.

Kafa travması, başın darbe aldığı yaralanmalar 50 yaş altı yetişkinlerde görülen beyin kanaması nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Anevrizma, beyinde bulunan bir kan damarı duvarın çevresel olarak gevşemesiyle oluşan içi kan dolu şişliklere denir. Kan damarı anormallikleri, beynin içinde veya çevresinde yer alan kan damarların görülen zayıflıklar beyin kanamasına yol açabilir.

Beyin kanaması testler ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Doktorlar beyin kanamasını ve beyin kanamasının meydana geldiği noktayı tespit edebilmek için bazı testler yapmak zorundalar. Doktorun önerisi üzerine çekilen filmlerden damarların detaylı görünmesine sağlayan anjiyo yöntemi de teşhis için kullanılabilir. Beyin kanamasının tedavisi kanamanın yerine göre ve şiddetine göre değişebilmektedir. Kanamaya şişkinliğin azaltılması ile başlanabilir, bunun içinde cerrahi müdahale şarttır.

Gizli beyin kanamasından korunma yöntemleri nelerdir?

Beyin kanamasından tamamen kurtulmak mümkün değildir, ancak beyin kanamasına sebep olan sigara ve hipertansiyonu kontrol altına almak mümkündür.

Gizli Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Felç Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Felç Belirtileri ve Tedavisi

Düşme Sonucu Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşme Sonucu Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Geçiren Hasta İyileşir  mi?

Beyin Kanaması Geçiren Hasta İyileşir mi?

Güncel

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

Güncel

Beyin Kanaması Ateş Yapar mı?

Beyin Kanaması Ateş Yapar mı?

Güncel

Beyin Kanaması Geçiren Hasta Neden Uyutulur?

Beyin Kanaması Geçiren Hasta Neden Uyutulur?