Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin sapı kanaması; Vücutta beyin sapı beynin alt bölümünde yer alır. Yapısal açıdan medulla spinalis tarzında işlevine devam eder. Ufak bir yapıya sahip olan beyin sapı, vücut ile beyin arasında bu kısmın arasında yer alan ve sinir bağlarının geçiş yaptığı çok önemli bir bölgedir. Beyin sapı kanaması beynin beslenmesine yardımcı olan damarların yırtılır. Damarın içerisinden sızan kan, yırtığın gerçekleştiği yerde birikmesi ile meydana gelmektedir. Genellikle travma, darp sonucunda kendi kendine oluşur. Beyin sapı kanaması birikmiş olan kandan kaynaklanan basınç sebebiyle o kısım hasar görebilir. Kanamanın oluşmasından sonra hasar görmüş olan bölgenin altında kontrolde olan organların çalışma işlevinde felç ve fonksiyon kaybı olma ihtimali yüksektir. Bu kanamalar çok önemlidir. Bunun sebebi beyin sapında oluşan kan basıncını, solunum ve kalp hızında sorumlu olmasıdır. Kısacası hayati önemi olan organlardan sorumlu oluşudur. Kanama sonucunda organların işlevinde bozulmalar olur. Beyin sapı kanamasını tespiti için MR ve bilgisayarlı tomografide görülmektedir. Ayrıca beyne uygulana anjiografi yardımıyla kanamaların yeri ve beynin damar bozukluğu yeri tespit edilir.

Beyin sapı kanaması neden olur?

Kafa travması: Genellikle 50 yaşının altındaki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Dışarıdan alınan darbe sonucunda beyinde yaralanma ve beyin sapı kanamasın yaşanmasına sebep olur. Trafik kazası, iş kazası gibi sorunlarda alınan darbelerde sebep olabilir.

Damar tıkanıklığı: Vücut ile beynin arasındaki işlev sağlayan beyin sapındaki damarlardan birinin tıkanması ile kana gerçekleşir.

Enfeksiyonlar: Beyinin iç kısmında bulunan ve dokuya zarar veren enfeksiyonlarda kanamaya sebep olur.

Devamlı yüksek tansiyon: Genellikle yetişkinlerde görülen yüksek tansiyon bir sorun teşkil etmektedir. Kan basıncı beyin kısmında oldukça yüksek olması, damar rahatsızlıklarını meydana gelmesine neden olur. Özellikle yüksek tansiyon damarların zayıflamasına neden olur. Bu nedenden dolayı yüksek tansiyon hastaları çok dikkatli olmalıdır.

Damar tıkanıklığı: İnsanlarda oluşan damar tıkanıklığı, kanama oluşmasına sebep olur. Ayrıca sigara kullananlarda beyin sapı kanamasının olma ihtimali oldukça yüksektir.

Beyin tümörleri: Beyinde oluşan birçok tümör, belli bir ebatta ulaştığında kişide sorun oluşmasına sebep olur. Bu tümör çevrede bulunan dokulara da zarar vermeye verir. Dokuların dışında beyin sapı kanamasının oluşmasını tetiklemektedir.

Beyin sapı kanaması belirtileri nelerdir?
 • Ani olarak beliren baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Şiddetli olarak bulantı ve kusma
 • Ense kısmında sertlik
 • Konuşma bozukluğu
 • Solunumda beliren bozukluk
 • Bilinç kaybı
 • Denge bozukluğu
 • Görme kaybı
 • Komaya girme
 • Huzursuzluk
 • Denge kaybı
 • Anlama zorluğu
Kişi bu tarz belirtiler gösteriyorsa 1-2 saat içerisinde acil olarak hastaneye götürülmelidir.

Beyin sapı kanaması tedavi nasıl yapılır?

Hastanın kaybına sebep olan ve kanamanın oluşmasından kaynaklı olan bulguların ortadan kaldırılması gereklidir. Beyin sapı kanaması geçiren hastanın kafa içerisindeki basıncın düşürülmesi için beyinde sıvı dolmuş olan kısımlara ince tüp yerleştirilir ya da cerrahi bir operasyon ile kafatası açılır ya da kasık kısmından atardamarlardan bir tanesini kullanarak beyine platin tarzda yay gönderilir. Yay gönderildikten sonra endovasküler girişimi de yapılır. Eğer hastanın bilinci yerindeyse yatak istirahati verilir. Hasta kişinin kafasındaki basıncı arttırabilecek olan aktiviteden uzak durması gereklidir.

Beyin Sapı Kanaması Yorumları

soru

Büşra

07 Nisan 2024 Pazar

Trafik kazası sonucu 2 aydır kızım komada beyin sapında kanama olmuş beynine şant takıldı iyilesebilir mi komadan uyanır mı

Cevap yaz
cevap

Admin

07 Nisan 2024 Pazar

Büşra hanım, çok üzücü bir durumla karşı karşıya kaldığınızın farkındayım. Beyin sapında kanama ve şant takılması ciddi durumlar, ancak modern tıbbın bu tür vakalarda sağladığı ilerlemeler umut verici olabilir. Doktorlarınızın önerilerini ve tedavi sürecini yakından takip etmeniz çok önemli. Umuyorum ki kızınız en kısa sürede sağlığına kavuşur. Size ve ailenize sabır diliyorum.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Geçiren Hasta İyileşir mi?

Beyin Kanaması Geçiren Hasta İyileşir mi?

Beyin Kanaması Kaç Gün Sürer?

Beyin Kanaması Kaç Gün Sürer?

Travmaya Bağlı Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Travmaya Bağlı Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Etkileri Nelerdir?

Beyin Kanaması Etkileri Nelerdir?

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Beyin Kanaması Kurtulma Şansı

Beyin Kanaması Kurtulma Şansı

Güncel

Gizli Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi