Beyin Kanaması Sonrası Sağ Taraf Felç
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Sonrası Sağ Taraf Felç

Beyin Kanaması Sonrası Sağ Taraf Felç, bu durum birçok farklı kişide oldukça sık görülen felç rahatsızlıkları arasında yer alır. Beyin kanaması, yaygın olan bir hastalıktır ve çok ciddi rahatsızlıklar arasında yer aldığı bilinmektedir. İnsan vücudunun en önemli organı beynin içinde doğrudan bulunan damarların, yaş ilerledikçe ve bazı hastalıkların doğrudan tetiklemesi sonucu, damarların çok fazla tıkanması ve damarların zorlanarak yavaş bir şekilde giderek patlaması ile oluşan beyin kanaması sonrası sağ taraf felç durumlarına kadar neden olmaktadır. Ayrıca birçok kişide konuşma merkezinin tutulduğu bazı durumlarda hasta kesinlikle konuşamaz. Çok genç yaşlarda beyin damarlarının civarının giderek zayıflaması sonucuna bağlı olarak balonlaşması ve bu balonlaşan bölümlerin yırtılması neticesinde beyin kanaması hızlıca oluşabilir. Damarlarda doğrudan oluşan bu balonlara ise anevrizma ismi verilmektedir. Anevrizma yırtılması tüm yaş evresinde görülebilir. Önceden Uzman bir doktor tarafından tespit edilmesi oldukça mümkündür. Kasıktan doğrudan girilerek yapılan beyin anjiyosu yardımıyla beyin damarlarında oluşmuş ve henüz patlamamış halde olan anevrizmalar kolaylıkla tespit edilebilir.

Beyin Kanaması Sonrası Sağ Taraf Felç Belirtileri Nelerdir?
  • Hasta kişide, kol, bacak veya yüzün sağ kısmında oldukça fazla duyu kaybı oluşması, çok fazla baş dönmesi veya birçok kişide görme bozukluğu olarak belirtileri bulunmaktadır.
  • Ayrıca sağ tarafta olan felç durumunda beyin vücudun sol tarafını kontrol ettiği için işlev yapamaz hale gelir. Bu sebeple, özellikle beynin sağ tarafında oluşan herhangi bir hasar vücudun direk olarak sol tarafında belirti gösterir.
  • Beyin kanaması sonrası sağ taraf felç durumuna bağlı olarak gelişen diğer ilk belirtiler, aniden bilinç kaybının olması, yüz bölgesinde, kolda veya bacak tarafında uyuşukluk hissi olması, aniden ortaya çıkan görme ve konuşma bozukluğu olarak belirtiler gösterebilir.
  • Kişide ilk kez yaşamış olduğundan dolayı çok şiddetli derece baş ağrıları görülür.
Hastalara uygulanan sağ taraf felç tedavisinin amacı, felç geçirmiş olan hastanın en üst düzeyde bağımsız olarak yani kendi fiziksel işlevlerini yerine kolaylıkla getirmesini sağlamaktır. Bu sebepten dolayı, hastanın moralinin oldukça yüksek düzeyde tutulması sağlanmalı ve rehabilitasyona oldukça aktif bir şekilde katılımı sağlanması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?