Kafa Travması Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kafa Travması Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa travması beyin kanaması: oluşması oldukça tehlikelidir. Daha çok toplumda erkeklerde ve çocuklarda görülen bir durumdur. Kafa çarpması sonucunda oluşan beyin kanaması geçirilen kazanın büyüklüğünün de ortaya sermektedir. Kişinin geçirdiği kazanın boyutu hastada büyük bir travmaya yol açmış ise ve hasta baygınlık halinde ise ilk yardım çok önemlidir. Hastanın hayati tehlike taşıdığı unutulmamalı ve bu durum göz önünde bulundurularak hastaya müdahale edilmelidir. Çoğu zaman kafa travması beyin kanaması kazalar sonucunda oluşur.

Kafa travması beyin kanaması neden olur?
  • Trafik kazaları
  • Kulağa alınan sert darbe veya herhangi bir nedenden dolayı kulakta kırılma olması
  • Yüksek bir yerden düşmek
  • Kafaya çok sert bir cisimle hızla vurulması
  • Yüksek nitelendirilmeyecek yerlerden kafasının üstüne düşmek de yine beyin kanaması geçirilmesine sebebiyet verebilir.
Kişinin kaza sonucu yaşadığı beyin kanaması tıp dilinde farklı isimler altında anlatılmaktadır. Bunun nedeni ise kanamanın hangi bölgede olduğu ve ne boyutta olduğu ile alakalıdır. Beyin kanaması tek tip değildir. Beyinin çeşitli bölgelerinde kanama oluşması hastadaki tehlikeyi arttırabilir veya tam tersi azaltabilir.

Kafa travması beyin kanaması tıp dilinde sınıflandırılması
  • Epidural kanamalar: Travmaya bağlı bu beyin kanaması türü kulağa alınan darbe sonucu oluşmaktadır. Kulak üzerindeki düz kemiğin kaza sonucu kırılması bu kemiğin altında bulunan ve görevi beyin zarını beslemek olan damara zarar verir. Beyin zarını besleyen bu damarda çatlak veya yırtık diye adlandırabileceğimiz sorunun oluşması beyin kanamasına neden olur. Doğru müdahale zamanında yapılmazsa ölümle sonuçlanan bir durumdur. Hastanın hayati tehlike yaşamaması için kulağa alınan sert darbelerde mutlaka doktora gidilmesi gerek.
  • Subdural kanamalar: bu kafa travması sonucu geçirilen beyin kanaması türü biraz daha farklıdır. 3 şekilde gruplanan beyin kanamasıdır. Akut, subakut ve kronik olarak 3 ana başlık altında toplanan beyin kanamalarıdır. Akut beyin kanaması 3 gün içinde fark edilen beyin kanamalarıdır. Hastaya müdahale etmek ve hastayı tedavi etmek amaçlanarak tedaviye zaman kaybetmeden başlanır. Subakut beyin kanaması ise 3-21 gün arasında teşhisi konan beyin kanamasıdır. Akut ve subakut beyin kanamaları oldukça tehlikelidir. Hastanın hayatını kaybetme ihtimalide oldukça yüksektir. Kronik subdural hematomlar ise biraz daha tehlikesizdir. Kanama çok küçük sızıntı şeklindedir. Bu nedenle hastanın hayata tutunma ihtimali oldukça yüksektir. Bu kanamalar özellikle yaşlı hastalarda daha çok görülür. Hastanın geçirmiş olduğu çok küçük kazalar bile bu tür beyin kanamasına neden olabilir. Tedavisi ise kanamanın miktarına göre belirlenir. Tedavi kişiden kişiye değişir.
  • Subaraknoid kanamalar: bu tür beyin kanamasının tedavisi mümkündür. Fakat hastanın hastaneye geldiği an çok önemlidir. Çok fazla zaman geçmeden hemen hastaneye gelen hastanın tedavisi daha olumlu sonuçlar verebilir. Bu beyin kanaması ağır olarak adlandırılabilecek bir beyin kanamasıdır. Tedavisi bazı durumlarda tıbbi bazı durumlarda ise cerrahi olarak yapılabilmektedir
  • Beyin içi Kanamalar: En tehlikeli beyin kanaması türüdür. Beyinde hasara neden olur ve çok ciddi bir durumdur. Hastanın durumu, kanamanın nerede olduğu ve hangi şiddette kanamanın olduğu çok büyük önem taşır. Hastanın hayati tehlike riski çok büyüktür. Kurtulma durumunda ise beyinde hasar oluşma olasılığı yüksektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Kanaması Öldürür Mü?

Beyin Kanaması Öldürür Mü?

Haber Bülteni

Güncel

Üzüntüden Beyin Kanaması Nedenleri?

Üzüntüden Beyin Kanaması Nedenleri?

Güncel

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım