Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin kanaması nasıl anlaşılır, sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. İnsanlarda günümüzde hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde sık karşılaşılan beyin kanaması, çok farklı belirtilere neden olurlar. Bu belirtiler aniden ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Direk olarak meydana gelen beyin kanamasının şiddetine bağlı olarak değişebilmektedir. Beyin kanaması nasıl anlaşılır konusu aslında özellikle daha önceden beyin ameliyatı geçirmiş olan insanların ve bu insanların çevresindeki insanların bilmesi gereken bir durumdur. Bu kişilerde beyin kanaması riski daha fazla görülmesi durumu söz konusu olduğu için çok dikkat edilmelidir. Öyle ki beyin kanaması sorunun da ilk dakikalar çok önemlidir. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi olacaktır.

Beyin kanaması nasıl anlaşılır?
  • Beyin kanamasının meydana gelmesi durumunda çok ciddi olarak kişide baş ağrısı meydana gelmektedir. Meydana gelen baş ağrısı, baş bölgesinin çeşitli noktalarında bölgesel olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat belirtmek isterim ki en çok bu durum başın arka kısımlarında meydana gelerek kişide rahatsızlıklara neden olacaktır. Sadece bağ ağrısı dikkate alınarak beyin kanaması anlaşılamaz.
  • Kişide meydana gelen diğer beyin kanaması belirtisi ise şiddetli mide bulantısı ve hatta kusma durumlarıdır. Bu problem uzun süreli olarak meydana geleceği için hızlı bir şekilde ortadan kalkmaz. Eğer mide bulantısı ve kusma ile diğer belirtiler görülüyorsa ve si de beyin kanamasından şüphe duyuyorsanız acilen doktorunuza görünebilirsiniz.
  • Ense kısmında sertlik belirtileri de oldukça net belirtilerden biridir. Beyin kanaması nasıl anlaşılır konusunda kişinin ensesine yavaş bir şekilde dokunarak aşırı serlik durumunun var olup olmadığına dikkat edilebilir. Ancak sadece sertlikle birlikte beyin kanaması anlaşılamaz. Bu nedenle diğer belirtiler de gözlemlenmelidir.
  • Görme problemleri: Beyin kanaması durumlarında direk olarak kişinin görme sorunları yaşaması aslında en büyük belirtilerden biridir. Kişi çift gördüğü gibi aynı zamanda bulanık görme ve buna benzer rahatsızlıklar da yaşamaktadır. Bu durum ara ara ortaya çıkacağı için sürekli kişinin görme durumu bu şekilde olmayacaktır.
  • Kişide meydana gelen beyin kanaması durumunun anlaşılmasının bir diğer yolu ise direk olarak kişinin ışığa karşı olan hassasiyetliğinin artmasıdır. Beyinde en küçük kanamanın meydana gelmesinde bile ciddi olarak ışık hassasiyeti ortaya çıkar. Kişi meydana gelen küçük ışıklardan bile rahatsızlık duyar.
  • Beyin kanamasının ilerlemesi durumunda direk olarak kişide göz kapağının düşmesi ve göz bebeğinin kayması durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda beyin kanamasının ciddi olarak ilerlemiş olduğu ve beyin hücrelerinin hızlı bir şekilde ölmeye başlamış olduğu anlaşılabilir. Eğer durum bu belirtinin meydana gelmesine neden olacak derecede ilerlemişse acilen tıbbi müdahale yapılmalıdır.
  • Beyin kanaması nasıl anlaşılır sorunun bir diğer cevabı ise göz bebeklerinin tek taraflı olarak genişlemesidir. Öyle ki kişinin beyin kanaması görüldüğü tarafından direk olarak göz bebeklerinde büyüme meydana gelir. Bu büyüme sağ ya da sol gözde meydana geldiği gibi her iki gözde de görülebilir.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Kurtulma Şansı

Beyin Kanaması Kurtulma Şansı

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin Zarı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Zarı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Beyin Kanaması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?