Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin kanaması, bazen geri dönüşü olmayan ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Beyin kanaması sonrasında oluşan hasarlarda erken tanı konulup tedavi süreci başlatılmazsa sonuçlar ağır olabilir. Genellikle, beyin kanaması ölüm veya felç ile sonuçlanabilir. Ancak, beyin kanamasından korunmak ve kısmen önlem almak mümkündür.

Beyin kanaması farklı nedenlerle meydana gelebilir. Beyin kanamasına kısa sürede müdahale edilirse hastanın daha fazla hasar görmesi engellenebilir. Bu, beyin kanaması teşhisinin erken yapılması ile ilgilidir. Eğer hastanın beyin kanaması teşhisi erken yapılırsa, beyin kanaması sonuçları en az seviyede hastayı etkiler.

Beyin kanaması sonuçları, genellikle doğrudan kanamanın neden olduğu hasarlardır. Bu sonuçları en aza indirmenin en önemli yolu erken teşhistir. Beyin kanaması sonucunda beyin hücreleri zarar görür ve beyin hücrelerinin kendini yenileme özelliği yoktur. Beyin kanaması sonuçları, kanama bölgesindeki kanın miktarına ve yerine göre farklılık gösterebilir. Beyin hücreleri ne kadar çok hasar görürse hasta o kadar çok zarar görür.

Beyin Kanamasının Başlıca Sonuçları
 • Kısmi felç veya ölüm,
 • Beyin kanaması sonrası sürekli mide bulantısı ya da şiddetli baş ağrıları,
 • Hastanın hareketlerinde değişiklikler, dengesizlik ve konuşma problemleri,
 • Yorgunluk ve uyuşukluk,
 • Ameliyat yerinde sürekli ağrı,
 • Çene ve ağız ağrısı,
 • Kafadan saat tıklaması gibi seslerin gelmesi,
 • Görme bozuklukları ya da tam körlük,
 • Depresyon ve duygusal sorunlar,
 • Algılama ve kavrama güçlükleri,
 • Kısa dönemli ya da kalıcı hafıza kayıpları.
Beyin Kanaması Sonuçları Nasıl Önlenir?

Beyin kanamasından en az etkilenmek için, beyin kanaması öncesinde ve sonrasında alınması gereken bazı tedbirler vardır. Beyin kanaması sonrasında alınacak tedbirler fazla bir etki etmese de sadece hastanın daha kötü olmasını engeller. Beyin kanaması belirtileri olduğunda en önemli nokta ilk yardımdır. Eğer hasta ya da hasta yakını beyin kanamasından şüpheleniyorsa derhal doktora başvurulmalıdır. Doktor gözetiminde gerekli testler yapılır ve önlem alınır. Unutulmamalıdır ki zarar gören beyin hücreleri kendini yenileyemez. Beyin kanaması gerçekleşmişse ve hasta kanamanın sonuçlarından etkilenmişse uzun süre gözetim altında tutulması gerekir. Çünkü ikinci beyin kanaması hastanın ölümüne ya da daha ağır sonuçlara neden olabilir. Beyin kanaması sonuçları erken teşhis ve kontrol ile en aza indirilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epidural Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Epidural Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası