Ani Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ani Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani beyin kanaması, altında yatan birbirinden farklı birçok neden bulunmaktadır. Beyin kanaması ciddi bir sağlık sorunudur. Beyin kanaması geçiren hastalara erken müdahale gerçekleştirilemediği takdirse hayati riskleri de bünyesinde taşımaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen ani beyin kanaması halinde hasta iyileşme gösterse dahi hayatın kalan kısmını felçli olarak geçirebilir. Beyin kanaması ani şekilde gerçekleşmiş olsa dahi genellikle önceden bir kısım belirtiler gösterebilir. Bu belirtilerden bir kısmı süregelen bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, felç durumu, geçici görme ve bilinç kaybı şeklinde baş gösterir. Birdenbire gelişen çok şiddetli baş ağrısı genellikle ilk belirtidir. Hastanın tansiyonu ölçüldüğünde yüksek çıkma ihtimali de oldukça yüksektir. Ani beyin kanaması geçiren kimseleri hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Eğer zamanında tıbbi müdahale yapılabilirse hastanın normale dönmesi sağlanabilir.

Ani beyin kanaması yaşanmasına neden olan faktörler nelerdir?
  • Teşhis edilmeyen hipertansiyon ani beyin kanamasının en çok rastlanılan nedenidir. Ayrıca hastaya daha önceden hipertansiyon belirtisi konulmuş olsa dahi tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Bunun içim genellikle hastaya belirli dozda tansiyon ilacı reçete edilir. Tansiyon ilacının düzenli kullanılmaması da ani beyin kanamalarına neden olur.
  • Çeşitli kazalara bağlı olarak gelişen çarpma sonucu meydana gelen kafa tramvaları da ani beyin kanamalarına neden olur. Hatta 50 yaşın altında insanlarda gerçekleşen ani beyin kanamalarının altında yatan en temel sebep de budur.
  • Beyne kan götüren damarlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen tıkanıklık ve zayıflık halleri tedavi edilmediğinde ani beyin kanaması yaşanabilir.
  • Ani beyin kanamasının oluşmasının bir diğer nedeni de beyinde oluşan ve tedavi edilmeyen beyin tümörleridir.
  • Bir kısım karaciğer hastalıkları,
  • Hemofili gibi bir kısım kan hastalıkları olarak sıralanabilir.

Ani Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Güncel

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi