Beyin Kanaması Kurtulma Şansı
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Kurtulma Şansı

Beyin kanaması kurtulma şansı; hastanın yaşı, sağlık durumu, tıbbi müdahale için erken davranılması gibi durumlara bağlı olarak değişir. Günümüzde yaygın olarak görülen hastalıklardan bir tanesi de beyin kanamasıdır. Beyin kanaması çeşitli sağlık sorunlarının etkisiyle oluşabileceği gibi kaza gibi durumlarda da meydana gelebilir. Fakat hastanın hayata tutunabilmesi beyin kanamasının ne sebeple oluştuğundan daha çok yapılan tıbbi müdahalenin hızı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Beyin kanaması geçiren hastanın bilinci yerinde olmaz ve yere yığılarak katılaşır. Bu durum karşısında hemen ambulans çağırarak hastanın hastaneye naklinin sağlanması gerekir. Burada geçen saniyelerin büyük önemi olduğu asla unutulmamalı ve soğukkanlılıkla hareket edilmelidir.

Beyin kanamasında kurtulabilmek için erken müdahalenin önemi

Beyin kanamasına bağlı oluşacak hasarların en büyüğü ve kötüsü ölüm vakıalarıyla sonuçlanmasıdır. Ancak bazı durumlarda hastanın felçli olarak kurtulma şansı bulunduğu gibi hasta hiçbir şey olmamış gibi hayatına devamda edebilir. Hastanın yaşı ne kadar ilerlemiş olursa kurtulma şansıda o kadar azalır. Ayrıca hastada mevcut olan bazı sağlık sorunları beyin kanamasına mücadeleyi zorlaştırırsa hastanın tedavi şansı daha fazla azalır.

Beyin kanamasına bağlı olarak oluşacak zararların önlenmesi bakımından ilk ve en önemli şey erken ve doğru müdahaledir. Erken müdahaleden kasıt ilk planda hastaya anında yapılacak müdahaledir. Anında müdahale ise çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumda hastanın bir an önce en yakın hastaneye değil en doğru müdahaleyi yapabilecek teşekküllü sağlık kuruluşuna götürülmesi hayati bir önem taşımaktadır. Halk arasında beyin kanaması geçiren hastanın hareket ettirilmemesi gerektiği bilinmektedir. Bu da hastanın uygun tedaviyi yapacak hastane yerine en yakın hastaneye götürülerek zaman kaybedilmesine neden olmaktadır. Halbuki gerekli koşullar sağlandığı takdirde hastanın hareketi önemli değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serap bozkirt

27 Nisan 2024 Cumartesi

Çok sevdiğim arkadaşım beyin kanamasından ameliyat oldu bir hafta oldu doktoru ne ilerleme var nede gerileme var diyor nefes alip veriyor nefes alip vermesi normalmiş ama uyanmiyor bir tepkide vermiyor. Ne zaman uyanır

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Çok geçmiş olsun, bu süreçte sabırlı olmak gerçekten çok zor. Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorlar bu konuda en doğru bilgiyi verecek kişilerdir. Umarım en kısa zamanda olumlu gelişmeleri duyarsınız. Sevgilerimle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Beyin Kanaması İlk Yardım Uygulaması

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin Kanaması Kaç Saatte Belli Olur?

Beyin Kanaması Kaç Saatte Belli Olur?