Beyin Kanaması Sonrası Konuşamama Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Sonrası Konuşamama Tedavisi

Beyin kanaması sonrası konuşamama, tek taraflı olarak beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucunda oluşan bir problemdir. Beyin kanaması beynin sağ ya da sol tarafını etkileyebilir. Beyinde konuşma merkezinin bulunduğu sol tarafında kanama olur, beyin hücreleri etkilenirse, hastada konuşamama sorunu baş gösterir. Hasar nedeniyle hem bedenin sağ tarafında felç etkisi hem de konuşamama problemi oluşur. Hastada ortaya çıkan tablonun derecesi hasar gören beyin hücreleriyle doğru orantılıdır. Fazla sayıda hücrenin hasar görmesi durumunda, hasta ciddi bir felç sorunu yaşar. Felç dışında konuşma sorunları yaşanır. Hasta konuşmayı istese bile hem doğru kelimeleri seçemez hem de nesnelerin isimlendirmesinde sıkıntı yaşar. Felç nedeniyle zorluk çeken bu hastalar, afazi denilen bu konuşamama sorunuyla da baş başa kaldıklarında, ruhsal olarak da sorun yaşamaya başlarlar. Hastadaki felç etkisi iyileşme sürecinde biraz düzelme gösterirse, konuşması da biraz düzelebilir. Eğer hafif derecede bir beyin kanaması oluştuysa, konuşma bozukluğunun tam ya da çoğunluğu düzelebilir.

Beyin kanaması sonrası konuşamama tedavisi nasıl yapılır?

Bu durumdaki hastaların tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri konuşma terapisidir. Bu alanda eğitimi bulunan kişilerce verilen konuşma terapisi hastaların iyileşme döneminde kısmen bir iyileşmenin olmasını sağlayabilir. Bu tedavi yöntemi hastalara olduğu kadar tedaviyi uygulayan kişi içinde zorlu ve meşakkatlidir. Uzun süren seanslar sonrası ilerleme oldukça yavaş olur. Bu nedenle sabırlı olunması gereken bir tedavi süreci yaşanır.

Beyin kanaması sonrası konuşamama tedavisinde son yıllarda beyne dışarıdan müdahale etme suretiyle uygulanan TMS denilen transkraniyel manyetik stimulasyon başarılı sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Özellikle konuşma terapisi gören hastalara aynı anda uygulanmadığında daha başarılı olmaktadır. Fakat bu tedavi hastalara henüz rutin şekilde uygulanmamaktadır.

Felcin etkisiyle konuşamama sorunu olan hastalara uygulanan TMS tedavisi hasar gören beyin hücrelerinin işlevini arttırmakta ya da işlevleri baskılayarak sonuç vermektedir. Tedavide beyindeki konuşma merkezinin ağrısız şekilde, hücrelere zarar vermeden uyarılması mümkün olmaktadır. Konuşma merkezinin olduğu sol beynin yüksek frekans yardımıyla uyarılmasıyla ya da diğer tarafın düşük frekansla baskılanmasıyla TMS tedavisi uygulanmaktadır. Beynin sol tarafının karşısının bu şekilde baskılanması hastanın konuşma yeteneğini yeniden kazanmasını kolaylaştırır.

TMS yöntemiyle beyin kanaması sonrası konuşamama tedavisi sırasında ilk aşamada beyni uyaracak en düşük manyetik akım derecesi tespit edilir. Bu bilgiye göre hastaya en uygun derecede bir tedavi uygulanır. Genellikle konuşma merkezine 1000-1200 arasında uyarım verilmektedir. Tedavide seanslar 10-30 dakika arası sürer. Seanslarda 10-15 adet kadardır. Bu yöntemle uygulanan tedavi ağrısız olduğu kadar, yan etkisi de düşüktür. Bu etkileri nedeniyle gelecekte beyin kanaması sonrası konuşamama sorunu olan hastaların tedavisinde umut ışığı haline gelmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Kanaması Tomografi

Beyin Kanaması Tomografi

Güncel

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası