Küçük Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Küçük Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Beyin Kanaması, önemli ve çok çabuk müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Geç kalındığında ölümle sonuçlanan bir sağlık sorunudur. Baş ağrısı, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler ile hastaneye giden birisi beyin kanaması ile karşı karşıya kalabilir. Böyle şikâyetleri olan kişi hemen bir hastaneye başvurmalıdır. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir.

Küçük Beyin Kanaması Neden Olur?

Çok fazla alkol kullanılması, aşırı sigara kullanımı, enfeksiyonlar, yüksek kan basıncı, genetik bir hastalık, travma gibi nedenler küçük beyin kanamasına neden olmaktadır. Bunların dışında Tansiyon hastaları, şeker hastaları, obezite olan kişiler, sigara ve alkol kullanan kişiler risk altında olan kişilerdir. Bu tür hastalığı bulunan kişilerde küçük beyin kanaması görülme oranı daha yüksektir.

Küçük Beyin Kanaması Nasıl Gerçekleşir?

Küçük Beyin Kanaması, esnasında kan beyin içindeki boşluklara dolar. Ancak bu esnada kanın dolduğu bölümlerdeki hücreler ölmeye başlar. Bu durum çok çabuk bir şekilde durdurulmazsa ölüme neden olur. Çünkü beyindeki hücre ve doku ölümü buna nedenle olur. Hasta komaya girer kalıcı hasar oluşmasına neden olur.

Küçük Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

İlk başta doktor kanama olup olmadığını anlamak için bazı testler yapar. Küçük Beyin Kanaması, tedavisi kanamanın büyüklüğüne ve oluştuğu bölgeye göre değişmektedir. Ağrıyı kesmek için ağrı kesiciler verilir. Bunun yanında kasılmaları önlemek içinde ilaç verilebilir. Daha sonra doktor duruma göre uygun tedavi yöntemini belirler. Cerrahi operasyon yapılıp yapılmayacağına daha sonra karar verir. Hasta buna göre tedavi edilir. Eğer kanama çok ve hızlı ise bir an önce cerrahi operasyon yapılır ve kanama durdurulur. Küçük Beyin Kanaması, olmasına tamamen engel olamayız ancak sigara içmeyerek alkol kullanmayarak riski azaltabiliriz.

Küçük Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni