Beyin Kanaması Anjiyo Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Anjiyo Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Anjiyo, herhangi bir sebepten meydana gelen beyin kanamasının x ışınlarla ameliyat edilmesi durumudur. Birtakım rahatsızlıklarla ve travma ile oluşan beyin içindeki kan damarının yüksek basınca maruz kalmasıyla ortaya çıkan beyin kanaması sonucu anjiyo cerrahi operasyon tekniğinin uygulanması insanların yaş faktörüne göre değişkenlik gösterir. Buradaki amaç beyin hücrelerinin daha sağlıklı bir şekilde fonksiyonunu kontrol altına almaktır.

Beyin kanaması anjiyo ameliyatı öncesinde hastanın en az beş saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemesi gerekir. Daha sonraki aşamada hastanın kan damarına ulaşılması için tıbbi cihazlar yardımıyla kasıktan itibaren kalbin arka kısmına kadar beyne giden damarlara bu şekilde ulaşılarak anjiyo başlatılır. Bu noktada kasık bölümüne lokal anestezi yapılarak cerrahi operasyon gerçekleşir. Damar yoluna tıbbi iğne yardımıyla giriş yapılıp ulaşılması gereken yerler dikkatle belirlenir. Bu esnada beyin kanaması anjiyo yapılan kişide bulantı, kusma, yüksek ateş, terleme, baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir. Beyin damarının sol ve sağ bölümünde yer alan kısımlarına farklı açılardan görüntülenip müdahale edilir. Bu görüntüler röntgen cihazı yardımıyla elde edilir. Takip sırasında çekilen film sonrasında kasıkta bulunan arter büyük olduğu için bölgeye baskı uygular. Bu durum günümüzde koldan yapılmaktadır. Son aşamada ise gerekirse beyin içerisine tıbbi tel uygulaması yapılıp ameliyat tamamlanır. Beyin kanaması ile anjiyo yapılmasının sebebi beyin damarlarındaki problemin belirlenmesi ile oluşan rahatsızlığının saptanması ile tedavinin yapılmasıdır.

Beyin kanaması anjiyo sonrasında risk

Cerrahi operasyonun yapılmasından sonraki aşamada tedavi süreci sürekli kontrol altında tutulur. Beyin kanaması anjiyo sonrasında risk oluşumu hayati tehlikeyi beraberinde getirir. Ameliyat olumlu cevap vermezse can kaybı veya felç durumu ortaya çıkabilir. Söz konusu bu müdahalenin sonucunda enfeksiyon, iç kanama, iltihaplanma, kalp çarpıntısı, yüz kısmında kızarıklık, nefes almada zorluk çekme ve tıbbi cihazların beyin damarlarını zedelemesi gibi durumlar risk oluşumuna açıktır.

Beyin Kanaması Anjiyo Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

Haber Bülteni