Anne Karnında Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Anne Karnında Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anne karnında beyin kanaması; bebeklerin yaşayabileceği ciddi sağlık sorunlarından bir tanesidir. Beyin kanaması beyinde görülen kanamaya verilen addır. Beyin kanaması sadece yetişkin insanların başına gelebilecek bir hastalık değildir. Henüz cenin olan varlıklar bile daha dış dünya ile herhangi bir ilişki kurmamışken bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Her anne adayı kendisine verilen emaneti en iyi şekilde koruyup kollamak ve bir an evvel bebeğini kucağına almak ister. Anne karnında beyin kanaması oluşmasının altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden bir kısmı annenin sağlığı ile doğrudan ilgiliyken bir kısmı da tamamen ceninden kaynaklanabilir.

Anne karnında meydana gelen beyin kanamasının nedenleri ve sonuçları nelerdir?
  • Bebeklerde beyin kanaması anne karnındayken meydana gelebileceği gibi doğum anında da oluşabilir. Özellikle riskli gebeliklerde veya zor gerçekleştirilen normal doğum vakıalarında daha sık görülür. Bebek doğduğu anda beyin kanaması yaşandığı hissedilmese dahi aradan geçen birkaç hafta içerisinde bebekte görülen bazı anormallikler beyin kanamasına işaret edebilir. Bu anormallikler, gözlerde kayma, katılma, istem dışı el kol hareketleri, göz kapaklarında seyrime ve benzeri durumlardır.
  • Annenin hipertansiyon hastası olması da bir diğer nedendir. Bu durumda ceninin ultrasonla sürekli gözlem altında tutulması ve annenin tansiyon takibine özen gösterilmesi gerekir.
  • Diyabet hastalıkları,
  • Anne adayının kullandığı ilaçlar,
  • Alkol, sigara veya sağlıksız yaşam koşulları,
Anne karnında beyin kanaması geçiren bebeklerde erken teşhis çok fazla hayati önem taşımaktadır. Hatta beyin yukarıda sayılan durumlara ilave olarak ailede yatkınlık bulunması nedeniyle risk grubunda yer alan bebekler için önleyici bir kısım tedavi programları ile beyin kanaması ihtimali azaltılabilir. Hastalık oluştuktan sonra da kısa süre içinde tıbbi müdahale gerçekleştirilebilirse gerçekleşecek hasar o kadar az olur.

Anne Karnında Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Bilinç Kaybı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Bilinç Kaybı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonrası Konuşamama Tedavisi

Beyin Kanaması Sonrası Konuşamama Tedavisi

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

2 Kez Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar