Beyin Kanaması Riski Kaç Saat
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Riski Kaç Saat

Beyin Kanaması Riski Kaç Saat; Beyin kanaması anevrizmal (Damarlar üzerindeki kanamalar), subaraknoid kanamalar (Beyin zarı üzerinde gerçekleşen kanamalar, subdural kanamalar (Beyin zarının altında ama beynin dışında gerçekleşen kanamalar olarak farklı şekillerde görülebilir, bu kanamalardan bir kısmı birkaç saat içinde fark edilmekle birlikte bir kısmı birkaç hafta fark edilmez. Kanamanın olduğu bölge, kanamanın miktarı, kanamaya neyin neden olduğu gibi faktörler beyin kanaması riskinin kaç saatte ortaya çıktığını değiştirmektedir.
  • Beyin atardamalarında ortaya çıkan beyin kanamalarında sıklıkla hipertansiyon hastalarında görülür, risk birkaç saattir, beyin kanamasının başlamasının ardından geçen 2 saat içinde kişiye müdahale edilmezse beyin kanaması geçiren kişi ölebilir ya da kurtarılsa bile hayatı boyunca geri dönülmez hasarlar oluşabilir. Burada atar damar beyni besleyen en önemli damarlardan biri olduğu için birkaç saatlik zaman dilimi beynin kansız kalmasına yol açmakta ve beyin damarlarında büzüşmelere neden olmaktadır. Bu süreç geri çevrilemez.
  • Beyin damarlarında gerçekleşmeyen, beynin dış zarı ya da dokularda görülen kanamalar ise kanamanın miktarı ve diğer faktörlere bağlı olarak birkaç saat içinde ya da kanamaya tekabül eden birkaç hafta içinde risk oluşturmaya başlar.
Beyin kanaması acil kodlu rahatsızlıkların başında gelmektedir, fark edildiği andan itibaren en hızlı şekilde müdahale edilmesi gerekir. Beyin hücreleri kendilerini yenileyemezler bu yüzden beyin kanamasına ne kadar geç müdahale edilirse o kadar çok beyin hücresi kaybı yaşanır.

İlk 3 saatte müdahale edilmeyen beyin kanaması riskleri şöyledir
  • Kanama yaşanan bölge ve kanama miktarına göre ölümle sonuçlanabilir.
  • Geri dönülmez sakatlıklara yol açabilir.
  • Vücudun tamamında ya da belli bir bölgesinde uzun süreli felce sebebiyet verebilir.
  • Bilişsel ve duyusal bozukluklar ortaya çıkabilir.
  • Konuşma bozuklukları, cümle kurmada zorlanma, kelimeleri ve nesneleri hatırlayamama gibi iletişim becerileri kaybı ortaya çıkabilir.
  • İlk 3 saatte müdahale edilmeyen hasta koma durumuna girebilir. Koma durumunda cerrahi müdahaleler başarısız olabilmektedir.
Darbeye bağlı beyin kanaması riski kaç saat; Bir darbeye bağlı olarak beyin kanaması için en kritik süreç ilk 24 saattir. Başa alınan ağır darbelerin ardından kişi beyin kanaması ihtimaline karşı ilk 24 saat müşahede altında tutulur. Darbeye bağlı olarak 24 saat içinde gerçekleşen bir kanama olursa bu akut kanama olarak adlandırılır. Kanamanın gerçekleşmediği durumlarda risk ortadan kalkmaz, darbeyi takip eden 3 hafta içinde kanama riski devam eder, olayı takip eden birkaç gün içinde kanama görülürse bu kanamalar subakut kanamalar olarak adlandırılır.

Beyin Kanaması Riski Kaç Saat Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Evreleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Tomografi

Beyin Kanaması Tomografi

Üzüntüden Beyin Kanaması Nedenleri?

Üzüntüden Beyin Kanaması Nedenleri?

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Trafik Kazası Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Trafik Kazası Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?