Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon beyin kanaması, oluşmasına neden olan faktörlerden bir tanesidir. Tansiyon çağımızda yaygın olarak görülen ve sonuçları itibarıyla ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Halk arasında tansiyon olarak bilinen bu hastalık kan basıncının yükselmesi durumudur. Kan basıncının olması gerektiği seviye yaşa göre değişiklik göstermekle beraber ortalama olarak bir standarda sahiptir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak hastanın kan basıncı bu standartların üzerine çıktığı durumlarda hastanın özellikle ense kısmında şiddetli bir ağrıyla kendisini hissettirir. Yüksek tansiyona bağlı olarak hastanın beynine kan damlayabilir. Beyne kan damlaması tansiyonun neden olabileceği en ağır hastalıklardan birisidir. Bu nedenle özellikle belirli bir yaşın üzerindeki insanları, gebelerin ve yüksek tansiyon hastası olan gençlerin tansiyon değerlerinin rutin kontrolü çok önemlidir.

Tansiyon beyin kanaması korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir?

Kendisinin yüksek tansiyon hastası olduğunu bilen yetişkinler açısından alınacak birçok önlem bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı aşağıda sıralanmaktadır.
  • Yüksek tansiyon hastaları için genellikle günlük olarak kullanabilecekler tansiyon ilaçları reçete edilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması hasta açısından hayati önem taşımaktadır. Önerilen tansiyon ilacı hastanın özel durumuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu ilacın düzenli olarak kullanılması kadar günlük dozunun da çok iyi aralanması gerekir. Bunu sağlayabilmek için doktorunuzla irtibat halinde olmanız gerekir. Aksi halde düşürülemeyen tansiyon beyin kanamasına davetiye çıkartabilir.
  • Tansiyonla beslenme alışkanlığı arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Sağlıksız ve yağlı beslenme alışkanlıkları tansiyon hastalarının tansiyon düzeylerinin yükselmesine neden olur. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerin daha kontrollü tüketilmesi gerekir.
  • Özellikle gençler bazı yüksek tansiyon belirtilerini yaşasalar bile tansiyon hastası olduklarını bilemeyebilirler. Bu durumlarda tansiyon beyin kanamasına neden olur ve ani gelişen bu durumda kişinin hayatı tehlikeye girer.

Tansiyon Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Haber Bülteni