Hafif Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hafif Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hafif beyin kanaması, günümüzde insanlarda sık rastlanan bir durumdur. Beyin kanaması son derece tehlikeli bir durumdur. Öyle ki başta ölüm olmak üzere insanlarda ciddi sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Fakat hafif beyin kanaması durumlarında genellikle gerekli olan müdahaleler yapıldığında sonuç ölümle bitmemektedir. Çünkü beyinde kanama durumunda meydana gelen pıhtılaşma, direk olarak cerrahi operasyonlarla alınır ve bu şekilde beyindeki hücrelerin ölmesi engellenir. Fakat her ne olursa olsun beyin kanaması oldukça tehlikelidir. Hafif beyin kanaması, genellikle kafaya alınan darbelerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Beyinde sarsıntı meydana gelmesi durumunda beyinde bulunan hassas damarlarda kanma meydana gelebilir. Gerekli olan müdahaleler yapılmadığı zaman kanama olan bölgede beyin hücreleri yavaş yavaş ölür ve buna bağlı olarak kişi yeteneklerini kaybetmeye başlar. Kimi zaman kişilerde görme duyusu, konuşma duyusu kaybolurken kimi zamanda bu sorunlarla birlikte kişinin hareket etmesi de mümkün olmayabilir.

Hafif Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?
  • Eğer meydana gelen hafif beyin kanaması kişinin beyin kısmının sol kısımlarında meydana geliyorsa kişi bu kanamayla birlikte birçok zaman konuşma yeteneğini kaybetmeye başlamaktadır. Özellikle başta kekemelik olarak başlayan bu durum zaman geçtikçe direk olarak konuşmanın kesilmesine neden olabilmektedir.
  • Bazı insanlarda hafif beyin kanaması yazma yeteneğinin kaybolmasına da neden olabilir. Kişinin yaşı her ne olursa olsun ortaya çıkan belirtiler aynı şekilde devam eder.
  • Meydana gelen bir diğer belirti ise kişinin konuşulanları anlama, yaptıkları hareketler, yürürken sağladığı dengede olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorun da yapacağı testler kişide hafif beyin kanaması olduğunu gösterecektir.
  • Eğer hafif beyin kanaması insanlarda uzun süreli olarak görülmüşse bu durumlarda direk olarak kişide felç durumu söz konusu olabilir. Felç durumunda ise kişinin dili yamulabilmektedir. Eğer sizlerde karşınızdaki kişide bu gibi bir durum fark ederseniz hafif beyin kanamasından şüphe duyabilirsiniz.
  • Son olarak kişinin komaya girmesi durumu da hafif beyin kanaması belirtilerinden biridir. Bu belirti hafif beyin kanaması sorununun ölümden sonraki ikinci büyük sorunudur.
Hafif Beyin Kanaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Hafif beyin kanaması, daha önceden de belirttiğimiz gibi çok ciddi bir durumdur. Yukarıdaki belirtilerin herhangi birinin kişilerde görülmesi durumunda yapılacak en önemli durum hiç vakit kaybetmeden Uzman bir doktora giderek gerekli olan tıbbi müdahalelerin yapılmasıdır. Bu süreçte hiçbir şekilde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Özellikle asiprin ve buna benzer ilaçlar kanın sulanmasına neden olacağı için kesinlikle bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

Hafif Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Kanaması Öldürür Mü?

Beyin Kanaması Öldürür Mü?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Tedavisi

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin Kanaması Kaç Saatte Belli Olur?

Beyin Kanaması Kaç Saatte Belli Olur?

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım

Hafif Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hafif Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi