Beyin Kanaması Anevrizma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Anevrizma Belirtileri ve Tedavisi

Beyin kanaması anevrizma, en yaygın beyin hastalıklarından bir tanesidir. Beyin kanaması beyinde bulunan atardamarın dış yapısının zayıflamasına bağlı olarak oluşan balonlaşma halidir. Atardamarın balonlaşan bu kısmı atardamarın diğer kısımlarına göre daha dayanıksız bir hal alır ve beyin anevrizması da bu alanlarda meydana gelir. Beyin kanaması pek çok nedende bağlı olarak meydana gelen ve hayati tehlikeleri de bünyesinde barındıran bir hastalıktır. Beyin kanaması genç yaşlı hatta bebek dahi dinlemeden her yaşta insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Beyin kanamsından korunabilmek için beyin kanamasına neden olacak faktörlerin bertaraf edilmesi gerekir. Beyin kanaması gerçekleştiği anda hastanın hızlı bir şekilde teşekküllü bir sağlık kuruluşuna kaldırılması gerekir. Hastaya ne kadar kısa sürede tıbbi müdahalede bulunulursa hem hastanın hayatı kurtulabilir hem de beyin kanamasına bağlı olarak gelişebilecek sağlık sorunları aşılmış olur.

Beyin kanaması anevrizma oluşum şekillerine göre çeşitleri nelerdir?
  • Kese şeklinde oluşan anevrizma: En fazla gerçekleşen beyin kanaması şeklidir. Atardamarın çatallanma kısımlarında meydana gelir. Bu bölgelerde damar çeperi normal düzeyden daha fazla basınç gördüğü için ortaya çıkmaktadır.
  • İltihaba bağlı olarak meydana gelen beyin kanaması: Beyin kanamasının nadir olarak görülen türlerindendir. Mikroba bağlı olarak gelişir. Bu iltihap damar çeperinde bir kısım yıpranmaya neden olur. Buna bağlı olarak duvar çeperinin yırtılma ihtimali fazlalaşır.
  • İğ görünümlü anevrizma: bu beyin kanaması averizma türünde ise atardamarın uzunca bir kısmında iğ adlı nesne biçiminde bir genişleme meydana gelir ve genişleyen kısım yırtılır.
Beyin kanamasının en bilinen belirtileri nelerdir?
  • Kan basıncının çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden yükselmesi,
  • Hastanın geçici görme kaybı yaşaması,
  • Geçici bilinç ve hafıza kaybı,
  • Konuşma da güçlük ve dilin ağız içerisinde hareket kabiliyetinin azalması,
  • Gözlerde hafif kayma,

Beyin Kanaması Anevrizma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni