Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması, Travma, damar tıkanıklığı, ince damarlarda oluşan çatlaklar, kafa içi basınçta değişiklik olması gibi farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve kafatası içinde gerçekleşen kanamaların hepsi beyin kanaması olarak adlandırılır. Beyni saran zar tabakası üzerinde meydana gelen kanamalar epidural, zarın iç bölgesinde kalan kanamalar ise anevrizmal kanamalar olarak sınıflandırılır. Dış zar üzerinde meydana gelen kanamalar genel olarak bir darbeye bağlı olarak gelişirken iç yüzeydeki kanamalar bazı hastalıklara bağlı olarak gelişir. Kanamanın yeri, miktarı ve nedeni durumun ciddiyetini belirler, atardamarlar üzerinde olan kanama birkaç saat içinde ölüme sebebiyet verirken zar yüzeyinde meydana gelen daha basit kanamalar tedavi edilebilir. Beyin kanaması geçiren kişi en hızlı şekilde hastaneye götürülmelidir. Ne kadar erken müdahale edilirse beyin kanamasının yarattığı hasar o kadar az olmaktadır.

Beyin kanamasının belirtileri; Beyin kanaması geçiren kişilerin kafa içi basıncında değişiklik olduğundan ilk belirtilerden biri baş ağrısı ve bakışlarda donukluktur. Kişi kısa aralıklarla bilinç yitimi yaşayabilir, soruları algılayamaz, mide bulantısı, kusma, hareket kabiliyetinde anlık kayıplar, gözlerde kararma ya da görüntünün bulanıklaşması, göz kapağında istemsiz hareketler ya da göz kapağında düşme, gözün arkasında ağrı, yüzde seğirmeler, cümle kurmada zorlanma, konuşma kabiliyetinin yitimi beyin kanamasının ilk belirtileri arasında yer alır. Halsizlik, yorgunluk bu belirtilere eşlik edebilir. Kişi ışığa karşı hassaslaşarak, ışıklı ortamlardan kaçmak isteyebilir, duygu durum bozuklukları, hissizleşme, tepki verememe gibi davranışsal bozukluklar görülebilir. Bazı durumlarda ise beyin kanamasından önce hiçbir belirti görülmeyebilir. Belirtilerin şiddeti kanamanın yerine göre değişmekle birlikte vücutta belirti görülen bölgeler kanamanın gerçekleştiği beyin damarlarının etkilediği bölgelere göre farklılık gösterebilir. Kan sızdıran beyin damarları etkiledikleri bölgelere yeterli kanı taşıyamadığından birkaç dakika içinde bu damarların etkilediği bölgelerde fonksiyon bozuklukları görülecektir.

Beyin kanamasının nedenleri; Beyin kanamasına neden olan en temel faktörlerin başında hipertansiyon gelmektedir. Uzun süre devam eden hipertansiyon hastalığı, beyin damarlarında tahribe neden olmaktadır. Özellikle 50 yaş üstü insanlarda hipertansiyona bağlı olarak gelişen beyin kanaması en çok görülen beyin kanaması türüdür. 40 yaş altı görülen beyin kanamalarının nedenleri arasında en sık rastlanan başa darbe alınmasıdır. Şeker hastalığı, damar sertliği ya da damar tıkanıklığı, genetik yatkınlık, alkol sigara tüketimi, beyin dokusunda bozulmalar, kan sulandırıcı ilaçların uzun süreli kullanımı, beynin bağ dokusunda iltihap, beyinde kist ve tümör varlığı, doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı, sara hastalığı benzeri hastalıklar, karaciğerin işlevini kaybettiği durumlar beyin kanamasının bilinen nedenleri arasında yer alırlar.

Beyin kanaması tanısı nasıl konulur; Yukarıda saydığımız belirtiler ile hastaneye başvuran hastaya Bilgisayarlı Tomografik görüntüleleme (BT) ve Magnetik Rezonans görüntüleme (MR) testleri uygulanır. Kesin tanı ancak bu testlerden sonra konulabilir. Tanı ile kişi ameliyata alınabilir. Beyin kanaması öncelikli hastalık gruplarından biri olup acil müdahale edilmesi gerekir. İhmal edilen durumlarda ölüme ya da geri dönülemez fiziksel hasarlara neden olur.

Beyin Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Kanaması Riski Kaç Saat

Beyin Kanaması Riski Kaç Saat

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin Kanaması Ateş Yapar mı?

Beyin Kanaması Ateş Yapar mı?

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin Kanaması Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi