Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası

Beyin kanaması ameliyat sonrası, birtakım hususlara dikkat edilmesi gereken önemli bir evredir. Birçok nedene bağlı olarak gelişen beyin kanamasının tedavi süreci oldukça zordur. Beyin insan vücudunun en önemli organlarından bir tanesidir. Tüm vücut neredeyse beyin sayesinde yönetilmektedir. Beyinde meydana gelecek ufak bir hasar organların işlevlerini yerine getirebilme kapasitelerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle tanısı konulan beyin kanaması geçiren hastanın kanama sebepleri ortaya konularak hemen tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Beyin kanaması geçiren hastalar genellikle cerrahi müdahale ile tedavi edilmeye çalışılır. Ameliyat aşaması hastanın yaşama ve felçli kalmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak en az ameliyat kadar ameliyat sonrası süreç de önem arz etmektedir. Bu dönemde hem hasta ve hasta yakınlarına hem de sağlık personeline düşen görevler bulunmaktadır.

Beyin kanaması ameliyat sonrası bakımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar
  • Beyin kanaması ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapıldığından hastanın uyanması bir hayli zaman alacaktır. Beyin ameliyatının akabinde hasta yoğun bakım ünitesine alınır ve sağlık durumuna göre belki birkaç gün veya daha uzun süre gözlem altında tutulur. Hatta bu süre boyunca yanına refakatçi de dahil hiç kimse kabul edilmez. Hastanın tüm ihtiyaçları hastane personeli aracılığıyla yerine getirilir.
  • Kendisine cerrahi müdahale uygulanan hastanın hijyen ve temizlik şartlarının çok iyi olması gerekmektedir. Ameliyat olan hasta bu dönemde oldukça hassas bir bünyeye sahiptir ve ufak bir enfeksiyon dahi hastanın iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan sonra oluşabilecek enfeksiyonel riskleri azaltmak için hastanın daha az ziyaret edilmesi ve mümkünse ziyaretçi kabul edilmemesi gerekir.
  • Doktor tarafından uyulması gerektiği belirtilen talimatların gerek sağlık personeli gerekse hasta yakınları tarafından titizlikle yerine getirilmelidir.
  • Ameliyat yarasının su ile temas ettirilmemesi çok önemli olduğu için hastanın ameliyattan itibaren en az 3 gün boyunca banyo yapmaması önerilir.
  • Operasyonun akabinde doktor tarafından reçete edilen ilaçların büyük bir titizlikle alınması ve bu ilaçların bitene kadar kullanılması gerekmektedir. Ayrıca doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanımından da imtina edilmesi çok önemlidir.
  • Beyin kanaması ameliyat sonrasında hastanın ne kadar süre boyunca hastanede tutulacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Eğer hastanın hayati tehlikesi bulunmaktaysa hasta bu tehlike ortadan kalkıncaya kadar gözetim altında tutulur.
  • Beyin kanaması geçirilmesinin altında yatan en önemli sebep beyin damarlarındaki tıkanıklık olduğu için hastanın bundan sonraki hayat tarzına dikkat etmesi iyileşmenin sağlanarak bir daha aynı hastalığa yakalanmak adına önemlidir. Bu nedenle hastalar mutlaka beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmelidir.

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni